Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

9 września pracownicy Nadleśnictwa Mirosławiec oraz firmy Żywiec Zdrój S.A wraz z rodzinami uczestniczyli w jesiennym sadzeniu drzew.

Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie.Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie. W trakcie sobotniego spotkania wysadzono sadzonki dwuletniego graba na powierzchni sąsiadującej z drogą krajową nr 10, położonej w pobliżu miejscowości Nieradź. Na wiosnę następnego roku, w tym miejscu, zostaną wysadzone również krzewy, które wspólnie z grabami będą tworzyć strefę przejściową pomiędzy drogą a lasem, czyli tak zwany ekoton.

Korzystając z rzadkiej ostatnim czasie ciepłej i bezdeszczowej pogody wysadzono 150 grabów, a następnie podsumowano 9 edycję programu Po Stronie Natury, którego partnerami są między innymi Lasy Państwowe.

Więcej o programie Po Stronie Natury na www.postronienatury.pl

***

Strefy ekotonowe są to w specyficzny sposób ukształtowane i zbudowane partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym. Ekotony tworzą możliwość przeżycia i dają schronienia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zapewniają osłonę przed wiatrem, nadmierną insolacją, gwałtownymi zmianami temperatury, mogą zmniejszać niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożarów w głąb kompleksów leśnych, działają jak filtr w stosunku do pyłów, gazów, hałasu, są elementem „krajobrazotwórczym”.