Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
„Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy"
Charakterystyczne cechy tego obszaru to znaczne bogactwo walorów przyrodniczych, obecność głęboko wciętych dolin rzecznych (Gwda, Rurzyca, Piława, Debrzynka) i urozmaicona rzeźba terenu (liczne pagórki moreny czołowej, głębokie rynny polodowcowe z licznymi jeziorami). Osobliwości przyrodnicze to m.in. liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego, ostoje rzadkich i ginących gatunków, miejsca zlotów żurawi, gęsi i kaczek oraz miejsce przebywania wolnościowego stada żubrów.
Celem ochrony jest zachowanie istniejących walorów przyrodniczo-krajobrazowych dla potrzeb społecznych, a zwłaszcza turystyki i wypoczynku.
Utworzony w 1989 r. o łącznej powierzchni 58 375 ha, z czego na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec zajmuje 6 240,79 ha.
Najnowsze aktualności
PUSZCZAŃSKA EKSPEDYCJA
PUSZCZAŃSKA EKSPEDYCJA
W DNIU 21 LISTOPADA BIEŻĄCEGO ROKU UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W PIECNIKU ODZWIEDZILI LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY PUSZCZA NOTECKA PRZY NADLEŚNICTWIE POTRZEBOWICE ORAZ SZKOŁĘ LEŚNĄ W GORAJU
Wycieczka edukacyjna była nagrodą w konkursie zbiórki nasion, organizowanym przez Nadleśnictwo Mirosławiec, do którego zgłosiło się blisko 200 uczniów z 10 klas. Puszcza Notecka jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce, posiada ciekawą historię, przyrodę oraz krajobrazy, o czym przekonać się mogli zwycięzcy – klasy 0 oraz I i II gimnazjum, uczniowie Szkoły w Piecniku. W sali edukacyjnej Nadleśnictwa Potrzebowice pani Monika Bartłomiejczyk-Pikuła oraz pani Justyna Antczak opowiedziały uczniom o wielkim lesie, położonym między Notecią a Wartą. Późnojesienną porą udało się również obejrzeć kolekcje roślin w potrzebowickim arboretum.
Po zwiedzeniu ogrodu, autokar ruszył wzdłuż malowniczej doliny rzeki Noteć. Kolejnym punktem wyprawy był Goraj-Zamek - osada na skraju Puszczy Noteckiej z przepięknym zespołem pałacowo-parkowym. Miejscowość słynie z neorenesansowego zamku Hohbergów, dzisiejszej siedziby internatu Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Zwiedzanie zamku oraz lekcja przyrody połączona z krótkim wykładem na temat szkoły zakończyła wyprawę do puszczy.