Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, utworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży.

Edukacyjna ścieżka rowerowa „Mirosławieckie lasy"

Ścieżka prowadzi przez piękne lasy Nadleśnictwa Mirosławiec. Na ścieżce umieszczono 11 tablic z informacjami o ekologii lasu. Są też specjalne miejsca odpoczynku np. na skraju rezerwatu Rosiczki Mirosławskie, przy wyłączonym drzewostanie nasiennym sosny zwyczajnej, przy drodze asfaltowej Mirosławiec-Hanki. Podczas 22 km przejażdżki możemy zobaczyć liczne użytki ekologiczne, czyli miejsca o dużym znaczeniu dla lokalnej różnorodności biologicznej. Na trasie jest również jezioro „Kocie" oraz nieczynna już szkółka leśna, na której hodowano sadzonki drzew i krzewów leśnych.

Ścieżka edukacyjna „Dookoła rosiczek"

Na odcinku ścieżki, w północno-wschodniej i wschodniej części rezerwatu, warto „wdrapać" się na pagórek aby spojrzeć na fragment rezerwatu z nieco innej perspektywy.

Piesza ścieżka która przebiega dookoła rezerwatu przyrody „Rosiczki Mirosławskie". Ścieżka łączy się ze ścieżką rowerową „Mirosławieckie lasy". Na ścieżce ustawiono kilkanaście tablic edukacyjnych. Długość ścieżki to 2,4 km.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

9 września pracownicy Nadleśnictwa Mirosławiec oraz firmy Żywiec Zdrój S.A wraz z rodzinami uczestniczyli w jesiennym sadzeniu drzew.

Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie.Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie. W trakcie sobotniego spotkania wysadzono sadzonki dwuletniego graba na powierzchni sąsiadującej z drogą krajową nr 10, położonej w pobliżu miejscowości Nieradź. Na wiosnę następnego roku, w tym miejscu, zostaną wysadzone również krzewy, które wspólnie z grabami będą tworzyć strefę przejściową pomiędzy drogą a lasem, czyli tak zwany ekoton.

Korzystając z rzadkiej ostatnim czasie ciepłej i bezdeszczowej pogody wysadzono 150 grabów, a następnie podsumowano 9 edycję programu Po Stronie Natury, którego partnerami są między innymi Lasy Państwowe.

Więcej o programie Po Stronie Natury na www.postronienatury.pl

***

Strefy ekotonowe są to w specyficzny sposób ukształtowane i zbudowane partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym. Ekotony tworzą możliwość przeżycia i dają schronienia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zapewniają osłonę przed wiatrem, nadmierną insolacją, gwałtownymi zmianami temperatury, mogą zmniejszać niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożarów w głąb kompleksów leśnych, działają jak filtr w stosunku do pyłów, gazów, hałasu, są elementem „krajobrazotwórczym”.