Asset Publisher Asset Publisher

KONIEC ZAŚMIECANIA #sprzątaMY

W piątek 20 września w ramach akcji #sprzątaMY zainicjowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, zorganizowaliśmy wraz z ochotnikami porządkowanie terenów leśnych przy Mirosławcu Górnym.

O godzinie 11:30, w ustalonym wcześniej miejscu zbiórki pod blokiem nr 37 spotkali się ochotnicy i leśnicy z Nadleśnictwa Mirosławiec, którym zależy na tym, aby z ich najbliższego otoczenia w końcu zniknęły śmieci. Zwarta i gotowa do działania, uzbrojona w worki na śmieci i rękawiczki, 15 osobowa grupa wolontariuszy ruszyła w las. Podczas zbiórki nie brakowało pospolitych śmieci takich jak puszki i butelki, opakowania po słodyczach, chipsach itp. Zdarzały się niestety również odpady budowlane, fragmenty mebli oraz artykuły higieniczne. W ciągu dwóch godzin udało się posprzątać około 22 000 m2 powierzchni lasu. Śmieci wypełniły szesnaście dwustulitrowych worków.

Mimo ciągłej edukacji, prowadzonej między innymi przez szkoły i leśników, znajdują się jeszcze wśród nas tacy, którzy z pełną świadomością pozbywają się odpadów wywożąc je do lasu. Pamiętajmy, że Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

 Dziękujemy mieszkańcom przyleśnego Mirosławca Górnego, przedstawicielom 12 BBSP oraz pozostałym uczestnikom za czynny udział w tym wydarzeniu.

***

Gdzie bezpłatnie oddać odpady?

Od 1 lipca 2016 roku na terenie Gminy Mirosławiec funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Parkowej 22 w Mirosławcu (dawna gazownia).

Mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać odpady problemowe takie jak: stare meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przedmioty z tworzyw sztucznych, metalu, drewna oraz szkła, odpady zielone, odpady niebezpieczne takie jak farby, lakiery, kleje, detergenty i chemikalia, gruz i odpady budowlane z przeprowadzonych samodzielnie drobnych remontów, jak również świetlówki i baterie oraz zużyte opony z samochodów osobowych.

PSZOK czynny jest w następujące dni tygodnia:
- środa 14:00-18:00
- sobota 10:00-14:00

http://miroslawiec.pl/43-pszok.html