Asset Publisher Asset Publisher

CORAZ WIĘCEJ RYSI W NASZYCH LASACH

10 MAJA 2019 ROKU DO ZAGRODY AKLIMATYZACYJNEJ W NADLEŚNICTWIE MIROSŁAWIEC WPUSZCZONO PIERWSZE DWA SAMCE RYSIA EUROAZJATYCKIEGO. OD TEGO DNIA MINĄŁ JUZ ROK, A KOLEJNE ZWIERZĘTA TRAFIŁY DO LASU.

Portale internetowe, media społecznościowe oraz inne środki masowego przekazu coraz częściej podają wiadomości dotyczące obserwacji rysi w różnych częściach północno-zachodniej Polski. Również nasza Służba Leśna, myśliwi i osoby odwiedzające las mieli już okazję spotkać rysie na wolności. Informacji i obserwacji jest coraz więcej, gdyż i rysi na wolności jest coraz więcej. W sumie, w ramach projektu uwolniono już 36 rysi, z czego 16 trafiło do lasów Nadleśnictwa Mirosławiec, gdzie rozpoczynają życie na wolności "na własną łapę". 

Zainteresowanych rysim losem zachęcamy do odwiedzin strony projektu www.rysie.org.  

***

Odbudowa populacji rysi prowadzona jest w ramach projektu Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego pn. „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Projekt zakłada odtworzenie lokalnej populacji poprzez przewiezienie pewnej liczby osobników i wypuszczenie ich na wolność na obszarze, który był przez nie dawniej zasiedlony. Wszystkie uwalniane rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze.