Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6% powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

9 września pracownicy Nadleśnictwa Mirosławiec oraz firmy Żywiec Zdrój S.A wraz z rodzinami uczestniczyli w jesiennym sadzeniu drzew.

Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie.Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie. W trakcie sobotniego spotkania wysadzono sadzonki dwuletniego graba na powierzchni sąsiadującej z drogą krajową nr 10, położonej w pobliżu miejscowości Nieradź. Na wiosnę następnego roku, w tym miejscu, zostaną wysadzone również krzewy, które wspólnie z grabami będą tworzyć strefę przejściową pomiędzy drogą a lasem, czyli tak zwany ekoton.

Korzystając z rzadkiej ostatnim czasie ciepłej i bezdeszczowej pogody wysadzono 150 grabów, a następnie podsumowano 9 edycję programu Po Stronie Natury, którego partnerami są między innymi Lasy Państwowe.

Więcej o programie Po Stronie Natury na www.postronienatury.pl

***

Strefy ekotonowe są to w specyficzny sposób ukształtowane i zbudowane partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym. Ekotony tworzą możliwość przeżycia i dają schronienia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zapewniają osłonę przed wiatrem, nadmierną insolacją, gwałtownymi zmianami temperatury, mogą zmniejszać niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożarów w głąb kompleksów leśnych, działają jak filtr w stosunku do pyłów, gazów, hałasu, są elementem „krajobrazotwórczym”.